Mieszkańcy Lubania spotkali się w kościele pw. Świętej Jadwigi Śląskiej.
Na powiatowe i miejskie uroczystości przybyli przedstawiciele lubańskich samorządów, szkół, jednostek miejskich, także poczty sztandorowe organizacji kombatanckich i słuzb mundurowych. Nie zabrakło Sybiraków i ich rodzin.
W trakcie uroczystości odprawiono mszę za Ojczyznę i Sybiraków, odbył się też apel poległych oraz złożono wiązanki kwiatów pod Wotum Dziękczynnym.
Dzień 17. września to nie tylko wspomnienie tragedii jakiej udziałem był nasz naród. W tym dniu oddajemy hołd tym wszystkim, którzy nie wrócili do Polski z nieludzkiej ziemi - bezkresów Związku Radzieckiego.
-Dzień Sybiraka, to dla nas żyjących Sybiraków zobowiązanie wobec dzisiejszej młodzieży - mówił na uroczystości Henryk Gardiasz członek prezydium Zarządu głównego Sybiraków w Polsce. - Jesteśmy strażnikami pamięci bardzo okrutnych losów naszych rodaków. Na każdym kroku musimy o tym przypominać, by młode pokolenia mogły się dowiedzieć jaką cenę zapłacił naród polski za swoją wolność. Dlatego zadaniem Sybiraków jest przekazywanie jak należy mądrze i zgodnie współżyć ze sobą nie tylko w ojczyźnie, ale też z naszymi sąsiadami i z całą wspólnotą państw miłujących pokój, by koszmary wojny już nigdy nie wróciły.
Na zakończenie odbyła się krótka część artystyczna w której wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. KZL w Lubaniu.
Uroczystościom towarzyszyła Lubańska Orkiestra Reprezentacyjna.
Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 2013 r. dzień 17. września został ustanowiony Dniem Sybiraka
(ŁCR)