Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
26-10-2017

Reprezentowanie szkoły, związku czy jednostki w poczcie sztandarowym to zaszczytny obowiązek. Nie może tu być pomyłek, dlatego wybiera się do tej funkcji tylko odpowiedzialne osoby. Po szkoleniu w OSS SG w Lubaniu lubańskie poczty sztandarowe mają też niezbędną wiedzę, i to z najlepszego źródła.

Poczty sztandarowe stanowią piękną oprawę niejednej uroczystości, czy to szkolnej, czy państwowej. Stały się stałym elementem obchodów i niezmiennie wprowadzają atmosferę powagi i szacunku. Aby podkreślić tę wyjątkową rolę i jednocześnie ujednolicić ceremoniał sztandarowy zorganizowano i przeprowadzono szkolenie. Jego pomysłodawcami byli Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński wraz z Komendantem Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, pułkownikiem Romanem Łubińskim.

Tym samym, 25 października br. w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu zebrali się członkowie lubańskich pocztów sztandarowych. Nie zabrakło przedstawicieli szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, służb specjalnych czy organizacji. Zajęcia z zakresu ceremoniału sztandarowego i protokołu flagowego poprowadził wyspecjalizowany w tym zakresie pracownik OSS SG w Lubaniu. 
- Występować w poczcie sztandarowym to wyróżnienie i honor – zaznaczał Komendant Pododdziałów Szkolnych Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej, ppłk SG Piotr Grabowski. – Pamiętajcie, że za to, żebyście mogli występować ze sztandarem, ktoś oddał życie. Dlatego proszę to szanować i zachowywać się z godnością – podkreślał prowadzący szkolenie.

Zajęcia, oprócz porcji teoretycznych wiadomości, obejmowały również część praktyczną, w której każdy uczestnik spotkania mógł poćwiczyć umiejętności niezbędne dla osób tworzących poczet sztandarowy. Zostały udzielone szczegółowe instrukcje, jak zachowywać się w czasie uroczystości, na co uważać i jakich błędów nie popełniać. Celem spotkania było również ujednolicenie ceremoniału, aby w czasie uroczystości poczty tworzyły zwarty i harmonijny szyk.
- Aby podnieść rangę uroczystości państwowych czy nawet szkolnych akademii, należy wiedzieć, jak się zachowywać – przekonywał Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, pułkownik Roman Łubiński. – Często ewentualne błędy wynikają z niewiedzy, a my chcielibyśmy wyposażyć uczestników szkolenia w niezbędną wiedzę, ale też umiejętności, które pozwolą im być godnym członkiem pocztu sztandarowego. OSS SG to służba państwowa z długoletnią tradycją i chcielibyśmy podzielić się naszą wiedzą z pozostałymi służbami, ale też młodzieżą. Z uwagi na rotację osób w zmieniającej się obsadzie pocztów sztandarowych, zwłaszcza szkół, chcielibyśmy, aby podobne szkolenia odbywały się cyklicznie. W ten sposób będziemy szkolić nowe obsady pocztów sztandarowych, co przełoży się na jakość pełnionych funkcji. Pamiętajmy jednak, że u podłoża tego wszystkiego leży też świadomość, a przy tym szacunek do symboli narodowych. Chciałbym, aby wszyscy zarówno do godła, flagi, hymnu, ale też tradycji i samych pocztów sztandarowych podchodzili z większym pietyzmem, z większą świadomością – mówił komendant OSS SG w Lubaniu.

Uczestnicy spotkania z uwagą wysłuchali wiadomości i wskazówek, a następnie chętnie uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych.
- Funkcja sztandarowego to dla mnie niewątpliwy zaszczyt – opowiadał Szymon Leszczyński, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu. – Już od sześciu lat jestem w obsadzie pocztu sztandarowego, a obecnie jest to trzeci sztandar, z jakim mam przyjemność występować. Za każdym razem cieszę się z wyróżnienia, ale też zdaję sobie sprawę z trudu, jaki się z tym wiąże. Niewątpliwie trzeba pilnować dyscypliny i wiedzieć nie tylko, jak się zachować w czasie uroczystości, ale również, jak się do niej przygotować, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem. Dzisiejsze szkolenie jest niezwykle przydatne, zwłaszcza dla osób, które stawiają dopiero pierwsze kroki w pocztach sztandarowych. Dobrze jest mieć za wzór świetnie przeszkolonych funkcjonariuszy i móc równać poziom. Moim zdaniem obsada pocztu sztandarowego to niezwykle ważna funkcja i tak właśnie wszyscy powinni do niej podchodzić – przekonywał licealista.
- Po raz pierwszy mamy okazję tworzyć poczet sztandarowy. Informacje zdobyte podczas szkolenia są bardzo przydatne – potwierdziły Martyna i Kasia z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu. – Uświadomiło to nam naszą rolę, a przy tym pozwoli w przyszłości z oddaniem pełnić naszą nową, niezwykle ważną, funkcję.

Szkolenie spotkało się więc z pozytywnym odzewem i z pewnością zostanie powtórzone. Tym bardziej, że dużymi krokami zbliża się setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, co powinno mobilizować wszystkich do jeszcze większej dbałości o szczegóły gwarantujące odpowiednią oprawę uroczystości.
- Rok 2018 będzie rokiem szczególnym, bowiem będziemy wówczas obchodzić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd między innymi wspólna inicjatywa z komendantem OSS SG w Lubaniu, aby przeszkolić poczty sztandarowe z ceremoniału – zaznaczał Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński. - Myślę, że na 100-lecie odzyskania niepodległości czeka nas szereg wydarzeń, zarówno w szkołach, jednostkach czy większych, organizowanych przez samorząd lokalny. Moim zdaniem, jest to cenna inicjatywa, bardzo potrzebna i sądzę, że niebawem zobaczymy pierwsze efekty szkolenia – podsumował samorządowiec.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...