Budowa wodnego placu zabaw i nowego boiska do piłki nożnej, remont ulic w centrum miasta i kontynuacja prac na skwerze, budowa nowego parkingu przy ul. Piramowicza – to główne założenia w budżecie miasta Lubań na 2018 rok, który został przyjęty podczas sesji 21 grudnia 2017 roku.
Grudniowa sesja Rady Miasta Lubań rokrocznie jest ważnym wydarzeniem dla samorządu i miasta. Właśnie wtedy przyjmowany jest projekt uchwały budżetowej wraz z wieloletnią prognozą finansową. Skarbnik miasta Marian Zwierzański szczegółowo wyjaśnił radnym kwestie budżetowe. Dochody na poziomie około 76 mln i 78,3 mln wydatków – te liczby opisują budżet najbardziej ogólnie. Deficyt będzie sfinansowany przychodami z emisji obligacji komunalnych. W założeniach znajduje się także 2 mln krótkoterminowego kredytu, który jak to określił skarbnik, stanowi finansową poduszkę bezpieczeństwa. Zgodnie z wcześniej zawartymi umowami, planowana jest emisja obligacji na kwotę 5 mln złotych.
Burmistrz Arkadiusz Słowiński między innymi szczegółowo omówił kwestię nadwyżek finansowych i sposób działania środków z rezerwy kryzysowej i rezerwy ogólnej. Około 6 milionów złotych wolnych środków obrotowych z 2017 roku przeznaczone zostanie przede wszystkim na budowę wodnego placu zabaw nad Kwisą (1,7 mln) i boiska, działającego przy kompleksie na ulicy Ludowej (1,5 mln). Realizacja budżetu w 2018 roku pozwoli wykonywać zadania określone w strategii Rozwoju Miasta na lata 2015-2025 przy wykorzystaniu wsparcia środków finansowych z UE w perspektywie finansowej na lata 2014-2020.
Podczas sesji przeprowadzono ostateczną debatę nad projektem uchwały budżetowej miasta Lubań na 2018 r. i wieloletnią prognozą finansową Gminy Miejskiej Lubań na lata 2018-2030. Poprzedzona była ona odczytaniem protokołów Regionalnej Inspekcji Obrachunkowej (RIO) i pozytywną opinią o przedłożonym przez burmistrza projekcie budżetu i prognozie finansowej, z którymi zapoznali radnych Przewodniczący Komisji Budżetowo-Gospodarczej Zenon Piwoni oraz radna Anna Terenda. Podczas debaty radni zadawali pytania o zasadność poszczególnych inwestycji i sposób finansowania planowanych miejskich przedsięwzięć i budżety działających w mieście instytucji.
W debacie nie pojawił się za to wątek wydatków oświatowych, który wcześniej co roku angażował samorządowców w długie dyskusje. Konieczność dołożenia sporej kwoty do finansowania miejskich szkół, która pojawiała się regularnie pod koniec roku nie raz była postrachem dla wszelkich planów i pomysłów. Czas pokaże, czy jest to stała tendencja, czy tylko chwilowe odstępstwo uwarunkowane tegorocznym wdrożeniem reformy edukacji i zmianą sieci szkół.
Ostatecznie zarówno budżet miasta Lubań na rok 2018 jak i wieloletnia prognoza finansowa zostały uchwalone. Radni przyjęli później także szereg uchwał, koniecznych do prawidłowego funkcjonowania miejskich instytucji i spółek.
Obrady zakończono spotkaniem opłatkowym, na które przybył ks. Jan Bryja, proboszcz parafii pw. Św. Trójcy w Lubaniu. Muzyczną część spotkania zapewnili nauczyciele i uczniowie Szkoły Muzycznej I st. im. Oskara Kolberga w Lubaniu.
(ŁCR)