Krótkie podsumowanie pierwszego dnia święta naszego miasta i międzynarodowego święta mineralogów wraz z galerią zdjęć.
O godz. 11.00 oficjalnie otwarto wystawy. Gości powitał burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński wraz z Tomaszem Praszkierem, prezesem Towarzystwa Geologicznego Spirifer.
Wystawcy opowiedzieli przy gablotach o swoich eksponatach i znaleziskach. Dietrich Mayer porwał wszystkich opowieścią o swojej pasji i drodze prowadzącej od zbierania wszystkich minerałów, do jednej z najlepszych na świecie kolekcji agatów, liczącej kilka tysięcy okazów. Relację na żywo z otwarcia prowadził portal eluban.pl
W Lubaniu czeka 8 wystaw specjalnych i 20 wystaw konkursowych, w tym Gorączka Złota – prezentująca niezwykle rzadkie okazy złota krystalicznego o zawrotnej wartości.
Lokalni dziennikarze za wielki hit uznali nie tylko wystawę główną – Gorączka Złota, ale niezwykle efektowne „Latające Klejnoty” – sześćdziesiąt par minerałów i do złudzenia przypominających je owadów.
Zainstalowały się i przygotowały do działania stoiska giełdy minerałów i biżuterii oraz infrastruktura rozrywkowa. Pierwsi goście wzięli udział w wycieczkach szlakiem zabytków Lubania i lubańskich bazaltów.
W Trecie odbyła się konferencja mineralogiczna z wykładami światowej klasy ekspertów.
Przez cały dzień na antenie Muzycznego Radia przedstawiane były walońskie historie, mineralogiczne ciekawostki oraz cała oferta imprezy.