Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
14-07-2018

W drugi dzień festiwal rozkręcił się na dobre, przedstawiamy skrót i galerię.

Ruszyły stoiska i stragany giełdy minerałów i biżuterii oraz – w większości – strefy rękodzieła i produktu lokalnego. Od południa licznie przybywający goście korzystali ze wszystkich zapowiedzianych atrakcji: GEOstrefy, wykopaliska kalcytowego, poszukiwania skarbów, wesołego miasteczka.

Piękna galeria stoisk pod linkiem

Nadal ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wystawy, które pod koniec dnia odnotowały liczbę 4 tysięcy zwiedzających. Goście bardzo docenili fakt, że nierzadko na sali pojawiali się wystawcy i opowiadali o eksponatach.

Około godziny 18.00 na scenie jury, w składzie: Mark Mauthner, Piotr Stróż, Jiri Spalek, Jacek Szczerba i Krystyna Zawadzka (sponsorka nagród) odczytało werdykt w konkursie na wystawę indywidualną.
W kategorii „Minerały Świata” pierwszą nagrodę otrzymał Emanuele Marini za wystawę „Italian Classics”, druga przypadła Mariuszowi Oleszczukowi „Minerały z kopalni Tsumeb w Namibii”.
W kategorii „Minerały Polski” jury nagrodziło Bartosza Pieterka i Mateusza Szczepanika za wystawę „Okazy mineralogiczne jako zapis polskiego górnictwa” a drugie miejsce ex aequo zajęli Andrzej Korzekwa („Minerały z pegmatytów Masywu Strzegomskiego”) i Mariusz Gardocki „Minerały  pegmatytów z Piławy Górnej”).

Następnie rozpoczęła się LAWA – doroczna lubańskiej imprezy kulturalno-rozrywkowej.

Pierwszą muzyczną chwilą był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza. Bezbłędnie przykuł i przekierował on uwagę wszystkich w rynku, następnie orkiestra poprowadziła Orszak Waloński do średniowiecznego kamieniołomu na Kamiennej Górze, zwanego swojsko kociołkiem. Tam czekało na przybyłych widowisko historyczne z efektami specjalnymi, zatytułowane „Powrót Liczyrzepy”, Obrzędy Walońskie i koncert zespołu LLAValon.

Finałem tego dnia był koncert Patrycji Markowskiej w amfiteatrze. Gwiazda miała świetny kontakt z publicznością i potwierdziła swoją renomę artystki zarażającej energią.

Galeria z wręczenia nagród i LAWY poniżej

Bogactwo atrakcji zaprezentowaliśmy na filmie – spacerze. Nasi goście – Crazy Nauka – największy polski blog o nauce przedstawili własną perspektywę w formie krótkiego materiału filmowego, rekomendującego wybrane atrakcje.

Przez cały dzień na antenie TVP 3 Wrocław oglądać można było wejścia na żywo i studia festiwalowe, przedstawiające historię wystaw, ideę imprezy oraz ofertę programową.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...